PODZIEL SIĘ

Już w październiku nowi studenci przekroczą mury uczelni. Część z nich zdecyduje się na studiowanie prawa. Zanim to jednak nastąpi trzeba zdać maturę. 10 maja odbyła się matura rozszerzona z WOSu, a na niej przedsmak tego czego przyszli prawnicy będą uczyli się przez 5 lat studiów. Niektóre pytania dotyczyły prawa karnego i procedury karnej. Sprawdźmy jaki był ich poziom trudności.

O odpowiedzi na pytania poprosiliśmy dra Pawła Czarneckiego z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Matura rozszerzona z WOSu (formuła od 2015 r.)

Odpowiedź na zadanie 16

Sąd A – Sąd Najwyższy.
Sąd B – Sąd Apelacyjny.
Środek odwoławczy od wyroku (C) – apelacja.
Nadzwyczajny środek zaskarżenia w postępowaniu karnym (D) – kasacja.
Nadzwyczajny środek zaskarżenia w postępowaniu cywilnym (E) – skarga kasacyjna.

Odpowiedź na zadanie 17

Przepis A – Kodeks Pracy.
Przepis B – Kodeks Karny.
Przepis C – Kodeks Cywilny.

Odpowiedź na zadanie 20

1. W postępowaniu, o którym mowa w przytoczonych przepisach prawnych stronami są oskarżony i prokurator – FAŁSZ.
2. Dochodzenie prowadzone przez policję może być częścią postępowania, o którym mowa w przytoczonych przepisach prawnych – PRAWDA.
2. Prokurator sprawuje nadzór lub prowadzi postępowanie, o którym mowa w przytoczonych przepisach prawnych – PRAWDA.

Dr Czarnecki: „Pytania były łatwe”.

Kamil Mamak: Jak Pan ocenia trudność tegorocznych pytań związanych z prawem i procedurą karną?

Paweł Czarnecki: Z reguły nie wypowiadam się na temat: czy dane pytanie jest trudne, czy łatwe – jest to w wielu przypadkach kwestia indywidualna. Zależy bowiem od zdolności danego studenta, samodzielności, ambicji, a niekiedy także szczęścia. Z uwagi jednak, że staram się unikać prawniczej odpowiedzi „to zależy”, odpowiadam na zadane pytania. Na postawione pytanie powiem zatem, że zaprezentowane pytania na tegorocznej rozszerzonej maturze z WOSu były łatwe.

„Przy najbliższej okazji sprawdzę, czy moi studenci poradzą sobie z tymi pytaniami”.

K.M.: Czy Pana studenci mogliby mieć problemy z ich rozwiązaniem?

P.C.: Prowadzę ćwiczenia z  procesu karnego na UJ i z reguły są to zajęcia ze studentami trzeciego, czwartego i piątego roku, a zatem osobami, które już mają zdane prawo karne. Wielu z tych studentów to osoby, które za parę miesięcy będzie absolwentami prawa. Wspomniane pytania z matury to pewnego rodzaju abecadło wiedzy karnistycznej, czy nawet szerzej – podstaw prawa. Z tych powodów nie wyobrażam sobie, aby ktoś ze studentów zgłębiających tajniki procesu karnego nie odpowiedział prawidłowo na maturalne pytania. Warto mieć mieć na uwadze, że studenci z UJ to piekielne zdolne bestie, że się tak wyrażę. Przyszło mi właśnie do głowy, że może przy najbliższej okazji sprawdzę, czy sobie z tymi pytaniami poradzą.

K.M.: Patrząc wstecz, czy Pan w klasie maturalnej miał wiedzę pozwalającą odpowiedzieć na powyższe pytania?

P.C.: Szczerze? Chyba wówczas nie zdałbym matury z WOSu na poziomie rozszerzonym na przyzwoitym poziomie. Wskazałbym dwa powody tego stanu rzeczy. Po pierwsze, dziś większość studentów ma znacznie lepsze pomoce naukowe – podręczniki i repetytoria z WOSu nie przypominają czarno-białych skryptów, ale są to profesjonalne przygotowane pomoce naukowe. W wielu ówczesnych podręcznikach nie było w ogóle części poświęconej poszczególnym dziedzinom prawa, a co najwyżej omawiano ogólne zagadnienia z prawa ustrojowego (tzn. prawa konstytucyjnego). Po drugie, byłem raczej średnio pilnym licealistą, bardziej interesowała mnie historia. Trzymam oczywiście kciuki za tych, którzy oczekują na wyniki nie tylko z matury z WOSu. W interesie wszystkich wykładowców jest to, aby na UJ dostali się maturzyści z jak najlepszym wynikiem. Z oczywistych powodów.

Rozmawiał Kamil Mamak
Pełny arkusz maturalny.

3 KOMENTARZE

  1. Podbijam pytanie i pozdrawiam szanownych Państwa, którzy układali pytania:) pewnie to Ci sami co piszą scenariusze do Anny Marii Wesolowskiej:P

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

5 × 2 =