Nowa książka o przestępstwach za granicą – kiedy i co nam grozi?

5005
0
PODZIEL SIĘ

Ukazała się monografia o odpowiedzialności karnej za czyny popełniane za granicą autorstwa dr. Dominika Zająca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odpowiedzialność karna za czyny popełnione za granicą

Monografia „Odpowiedzialność karna za czyny popełnione za granicą” jest kompleksowym omówieniem przesłanek odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełniane za granicą.

– Oprócz teoretycznych rozważań, znajdziecie w niej Państwo między innymi odpowiedź na pytanie o sposób konstruowania norm prawa karnego w przypadku przestępstw o charakterze transgranicznym, popełnianych w ramach zorganizowanych grup czy w ramach przestępnego współdziałania – mówi dr Dominik Zając, autor książki.

Autor analizuje przypadki karnoprawnej oceny takich zjawisk jak turystyka aborcyjna, obrót narkotykami czy katastrofy ekologiczne.

Na opracowanie składa się 11 rozdziałów. Trzy z nich, o łącznej objętości niemal 200 stron, mają charakter komentarza do tych przepisów kodeksu karnego, które określają terytorialny zakres stosowania polskiej ustawy karnej. Autor uwzględnia ustalenia poczynione w toku badań nad zasadami ekstraterytorialnego obowiązywania i stosowania norm.

– Dociekania z zakresu teorii prawa, prawa międzynarodowego oraz analizy normatywnej zostały powiązane z konkretnymi rozwiązaniami dogmatycznymi, znajdującymi zastosowanie w praktyce wymiaru sprawiedliwości – podkreśla dr Zając.

Praca zainteresuje naukowców oraz praktyków mających styczność z międzynarodowymi grupami przestępczymi.

Zaprezentowane w książce argumenty mogą zostać wykorzystane w toku rzeczywistych sądowych sporów, których przedmiotem jest odpowiedzialność karna za czyny popełnione poza granicami Polski – czytamy na okładce monografii.

Autorem książki jest dr Dominik Zając – asystent w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, aplikant adwokacki, autor blisko 30 opracowań naukowych, w tym artykułów i komentarzy oraz tekstów publicystycznych. Prowadził badania m.in. na Uniwersytecie w Menchesterze oraz w Instytucie Maxa Plancka Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Karnego we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 2014–2017 realizował grant Narodowego Centrum Nauki, dotyczący odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełniane za granicą.

Książka „Odpowiedzialność karna za czyny popełnione za granicą” została wydana przez Krakowski Instytut Prawa Karnego we współpracy z Wolters Kluwer SA. Liczy 616 stron.

Video: KIPK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

szesnaście − 3 =