PODZIEL SIĘ

Krakowscy policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który dokonał serii wyłudzeń metodą „na policjanta” lub „na krewnego”. Twierdzi, że polecenia dokonania kolejnych przestępstw otrzymywał przez telefon.

Jak podaje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przestępczy proceder trwał od jesieni 2016 r. 33-latek wyłudzał określone sumy pieniędzy, główne od osób starszych. W każdym przypadku podawał się za kogoś innego: kolegę syna lub córki, którzy mieli wypadek, znajomego wnuka potrzebującego szybko pieniędzy, a nawet policjanta, który oferował ofierze uczestnictwo w tajnej operacji. Za każdym razem udawało mu się zdobyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łączną wartość szkód oszacowano na ponad 200 tysięcy złotych.

W każdym przypadku podawał się za kogoś innego: kolegę, znajomego, a nawet policjanta.

Sprawca w swoich wyjaśnieniach złożonych w prokuraturze stwierdził, że ostatniej jesieni tajemniczy ludzie złożyli mu propozycję pracy w charakterze „kuriera”. Kontaktowali się z nim telefonicznie, określali osobę, która miała zostać wykorzystana, czas akcji oraz zmyśloną „legendę”, pozwalającą uwiarygodnić sprawcę w oczach przyszłej ofiary. Później otrzymywał instrukcję, komu i jak ma przekazać uzyskane pieniądze. Od każdej wyłudzenia podejrzany dostawał wysoką „prowizję”.

Mężczyzna usłyszał osiem zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 286 Kodeksu karnego, przewidującego maksymalnie karę do 8 lat więzienia za doprowadzenie osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, potoczne zwanym przestępstwem oszustwa. Dodatkowa kara na podstawie art. 227 k.k. grozi mu za fałszywe podawanie się za funkcjonariusza Policji.

Sąd, opierając się na materiale dowodowym zgromadzonym przez policjantów i prokuratorów, zdecydował o zastosowaniu wobec sprawcy trzymiesięcznego aresztu tymczasowego.

Mężczyzna usłyszał osiem zarzutów popełnienia oszustwa. 33-latek mógł być tylko elementem większej siatki przestępczej.

Prowadząca postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krakowie-Nowej Hucie Komenda Miejska Policji podejrzewa, że schwytany „kurier” może być tylko elementem większej siatki, odpowiedzialnej za liczne oszustwa, o których zawiadamiano śledczych w ostatnich miesiącach – donoszą policyjne służby prasowe.

Dodatkowo prowadzone są dalsze czynności procesowe w celu wykrycia innych przestępstw popełnionych przez 33-latka oraz ustalenia jego tajemniczych zleceniodawców i pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. Policja ponawia apele do osób starszych o zachowanie ostrożności, czujność, zwłaszcza wobec obcych, oraz informowaniu o każdym przypadku wyłudzenia.

Grzegorz Surma
Foto: freestocks.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

trzynaście − osiem =