PODZIEL SIĘ
Zasady intertemporalne w prawie karnym procesowym

Nowa książka prof. UJ Włodzimierza Wróbla omawia zasady intertemporalne w prawie karnym procesowym.

„Pierwotna inspiracja pojawiła się w trakcie prac w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która w kadencji 2009–2013 r. przygotowywała obszerne zmiany w Kodeksie postępowania karnego, wzmacniające elementy kontradyktoryjności. Zmiany te wymagały zaprojektowania także przepisów przejściowych i intertemporalnych. Przygotowując się do tego zadania, uświadomiłem sobie, jak marginalizowana jest w doktrynie prawa problematyka reguł intertemporalnych w odniesieniu do zmian prawa procesowego” – pisze we wprowadzeniu do książki Włodzimierz Wróbel.

„W podręcznikach i systemach prawa karnego procesowego problematyka ta była ledwie wzmiankowana, orzecznictwo sądowe koncentrowało się na interpretacji konkretnych przepisów (…)”.

prof. UJ dr hab. Włodzimierz Wróbel

„Natłok bieżących spraw spowodował, że pomysł na pogłębioną analizę zagadnień intertemporalnych prawa karnego procesowego musiałem odsunąć w czasie i powróciłem do niego dopiero po zapoznaniu się z wydaną w 2016 r. książką prof. Hanny Paluszkiewicz pt. Studia z zakresu problematyki intertemporalnej w prawie karnym procesowym” – pisze autor.

„Bardzo ucieszyłem się z publikacji tej książki, a jednocześnie – po uważnej lekturze przedstawionych w niej rozważań – uświadomiłem sobie, że na poruszane w niej zagadnienia można spojrzeć zupełnie inaczej, przyjmując odmienne założenia teoretycznoprawne i aksjologiczne. To stanowiło ostateczny bodziec, by powrócić do rozpoczętej wcześniej analizy, proponując czytelnikowi alternatywny model rozwiązywania problemów intertemporalnych w prawie karnym procesowym”.

Książka składa się z jedenastu rozdziałów, liczy w sumie 376 strony.

Zawiera również obszerny aneks autorstwa Michała Wantoły: „Wykaz i charakterystyka przepisów intertemporalnych dotyczących polskiego prawa karnego procesowego z lat 1928-2017” – pierwsze tego rodzaju opracowanie w polskiej literaturze procesowej.

Włodzimierz Wróbel jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem Katedry Prawa Karnego oraz Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz sędzią Sądu Najwyższego w Izbie Karnej.

Wydawcą monografii jest Krakowski Instytut Prawa Karnego.

Foto: KIPK & Bartosz Mamak

1 KOMENTARZ

  1. Niezwykle ciekawe i co ważniejsze nowatorskie rozważania na problematykę intertemporalną w procesie karnym. Polecam nie tylko fanom procedury karnej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

4 × pięć =