PODZIEL SIĘ

Na łamach dziennika Financial Times ukazał się artykuł opisujący nadużycia polskiego wymiaru sprawiedliwości przy stosowaniu aresztu tymczasowego wobec przedsiębiorców.

Jak wskazuje autor artykułu, Raphael Minder, trend ten przybrał wyraźnie na sile po 2015 roku, stając się dla rządzącej partii symbolem wywiązania się z wyborczej obietnicy walki z przestępczością gospodarczą. W efekcie, w aresztach tymczasowych przebywać ma więcej ludzi biznesu, niż miało to miejsce w poprzednich dekadach, gdy środek ten  był zarezerwowany dla podejrzanych o popełnienie brutalnych przestępstw czy też osób, wobec których zachodziło ryzyko ucieczki i ukrycia się przed wymiarem sprawiedliwości.

Zgodnie z doniesieniami autora, część z osób objętych stosowaniem aresztu tymczasowego to przedsiębiorcy będący skonfliktowani z obecną władzą. Przytoczone w artykule okoliczności związane z ich zatrzymaniem i późniejszym aresztowaniem (m.in. dokonywanie zatrzymań w obecności mediów) wskazują na podejrzenie stosowania wobec nich tego środka jako formy politycznych represji.

Opisywany w dzienniku problem to konsekwencja trwającego w Polsce głębokiego kryzysu praworządności. Jak zauważa w wywiadzie dla Financial Times prof. Mikołaj Małecki, Prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, rosnąca liczba aresztów tymczasowych, zatwierdzanych przez sądy bez żadnych obiekcji, stanowi świadectwo ograniczonej niezawisłości sędziów.

Jak podkreśla Prezes KIPK, sędziowie sądów rejonowych mają jedynie 24 godziny, by zdecydować, czy zatwierdzają prokuratorski wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego – a to zbyt mało by przestudiować w pełni akta sprawy. Równocześnie w opinii prof. Mikołaja Małeckiego niektórym polskim sędziom brak odwagi, by powiedzieć prokuratorowi, że we wniosku nie wykazano dostatecznie spełnienia przesłanek do zastosowania tymczasowego aresztu, podczas gdy powinni oddalić wniosek w oparciu o brak wystarczających dowodów.

Problematyka nadużyć w stosowaniu tymczasowego aresztowania w Polsce poruszona została przez prof. Mikołaja Małeckiego również w trakcie ostatniego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Całość artykułu Financial Times dostępna jest pod tym adresem.


Mikołaj Słomka
Foto: PixaBay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

dwa × cztery =