Prof. Z. Ćwiąkalski o przepadku przedsiębiorstwa i początkach swojej kariery

3739
0
PODZIEL SIĘ

Tzw. konfiskata rozszerzona, czyli instytucja umożliwiająca orzeczenie m.in. przepadku przedsiębiorstwa działa od przeszło pół roku. Wprowadzone nowelą kodeksu karnego z 23 marca 2017 r. przepisy od początku budziły poważne wątpliwości zarówno natury konstytucyjnej, jak i pod względem techniki legislacyjnej.

Czy odpowiedzialność karna z art. 270a k.k może dotyczyć księgowych ewidencjonujących fałszywe faktury dla potrzeb sporządzenia deklaracji podatkowej VAT? Na czym polegał problem wprowadzenia przepisów zakrawających o retroaktywną karalność w przypadku ustawy z dnia 23 marca 2017 roku? Jakie miałby Pan Profesor dla nas, jako przyszłych prawników, rady w tych dosyć specyficznych czasach odznaczających się przede wszystkim dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy i galopującym postępem techniki?

Na te i szereg innych pytań odpowiedzi szukano 23 stycznia 2018 r. w Strefie Studenckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Anny 6, gdzie odbyło się drugie już w tym roku akademickim spotkanie z przedstawicielami teorii i praktyki prawa karnego. W pięknie odremontowanych murach dawnej Piwnicy Kołłątajowskiej gościliśmy prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, prawnika, czynnego adwokata i nauczyciela akademickiego, od 2007 do 2009 r. ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a także partnera tytularnego Kancelarii SPCG, „T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski” sp.k. Postać niezwykle cenioną w prawniczych kręgach, a jednocześnie uważaną przez wielu studentów za wzór akademickiego profesora.

Temat spotkania nosił tytuł „Przepadek przedsiębiorstwa oraz art. 270a i art. 271a k.k. jako mechanizmy prawno karnej reakcji na wyłudzenia VAT w świetle nowelizacji prawa karnego z dnia 23 marca 2017 r.”

Przedmiotem spotkania była analiza rozwiązań uchwalonych ustawą z dnia 23 marca 2017 r., która rozszerzyła pojęcie przepadku (art. 44a k.k.), wprowadziła domniemanie przestępności pochodzenia majątku nabytego do 5 lat wstecz przed popełnieniem przestępstwa, co z kolei budzi wątpliwości konstytucyjne, a konkretnie sprzeczność z normą wynikającą z art. 42 ust. 3 Konstytucji statuującą domniemanie niewinności. Zwrócono także uwagę na część szczególną kodeksu karnego w zakresie wprowadzonych do ustawy nowych typów czynów zabronionych (art. 270a i art. 271a k.k.) i nasuwających się w związku z określoną redakcją znamion wątpliwości interpretacyjnych.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski

Nie zabrakło także smaczków z życia Katedry Prawa Karnego UJ. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. o początkach kariery naukowej profesora, jego przyjaźni z prof. Andrzejem Zollem, a także… o „najtrudniejszym” z zadań, z jakim musiał zmierzyć się profesor jako świeżo upieczony adiunkt u progu swej prawniczej kariery. Historia była związana z samochodem i Prof. Zollem.

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Koła Naukowego Prawa Karnego TBSP UJ pod patronatem medialnym portalu Karne24.com oraz we współpracy z Katedrą Prawa Karnego UJ. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Prawa i Administacji UJ, prof. dr hab. Jerzy Pisuliński.

Seweryn Cieślik
Video: Karne24.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz tutaj swoje imię

dwa × pięć =