Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili przetestować wiedzę mieszkańców Krakowa, zadając im pytania z zakresu wiadomości na temat ustroju Polski. Jakie były efekty?
„Państwo to my” to studencki projekt realizowany w ramach olimpiady projektów społecznych „Zwolnieni z teorii”. Rozpoczął się od przeprowadzenia sondy ulicznej, w której niemal w sokratejski sposób studenci próbowali „wydusić” od respondentów odpowiedzi na zadawane przez nich pytania.
Głównym tematem sondy były kwestie ustrojowe, takie jak czas trwania kadencji poszczególnych konstytucyjnych organów państwa czy zagadnienie odpowiedzialności osób piastujących ich funkcje.
Respondenci byli też pytani o kwestie mniej oczywiste: czy sędzia może być wykładowcą na uczelni wyższej? ile potrzeba podpisów, aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum?
Wśród najbardziej problematycznych pytań pojawiły się również te dotyczące możliwości ograniczania praw obywatelskich. „Każdy ma swoje prawa i swój wybór! I uważam, że nie można” – usłyszymy od uczestniczki sondy. Gdy studenci pytali o to, kto zastępuje Prezydenta w czasie, gdy ten nie jest zdolny do sprawowania urzędu, zdarzało się, że rozmówcy odpowiadali, że robi to premier lub wiceprezydent. Trudności przysporzyło także pytanie o to, czy Prezydent – zgodnie z Konstytucją – odpowiada przed Bogiem i historią.
Studencki projekt nie kończy się jednak na przeprowadzeniu sondy! Przygotowywana jest bowiem seria filmików, w których studenci sami odpowiadają na stawiane wcześniej respondentom pytania. Efekty ich pracy można już oglądać w serwisie Youtube oraz śledzić na profilu projektu na Facebooku.
Jeżeli zatem po obejrzeniu sondy sami macie wątpliwości jak prawidłowo odpowiedzieć na pytania zadane przechodniom, odwiedźcie profil projektu „Państwo to my”. Na początek można dowiedzieć się: O co właściwie chodzi w Konstytucji?
Video: Państwo to My